Maarajapäeva tähistamine naistele
Tervendame ennast ja seeläbi maailma. Riietu valgesse, võta kaasa punast jooki, punane pael ja teistega jagamiseks üks elujõudu turgutav nipp. Kohtume päikesetõusul Juuru Rahvamaja ees, et liikuda koos väepaika. Teata tulekust 5620 2664, juuru@raplakultuur.ee või muul moel. Oled oodatud!
Maarjapäev elik marjapunapäev
Maarjapäev on olnud üks tähtsamaid kevadisi naistepühi – kevade alguse aeg, ebaõnne tõrjumine, maagilise edu meelitamise püha.
Maarjapäeva tunnuseks on olnud punajoomise tava, mille tõttu saadi kogu aastaks õitsev välimus ja puna põsile. See oli päev, mil abielunaised pidutsesid ja käisid kõrtsis. Vastassugupoole kimbutamine, (laulu)mängud, rituaalsed tantsud jms kuuluvad naistepühade juurde.
Sel päeval riietuti valgesse, kanti valgeid rätikuid. Külla minnes tuli puna kaasa võtta. On hea tõusta enne päikest ning tervitada teda laulmise või sõnamisega, küpsetada ülepannikooke ja juua maarjapuna ning seda ikka koos oma pere või kogukonna naistega!
Maarjapäev elik marjapunapäev on 25. märtsil, seda on ikka peetud ka naiste pühaks.Tegemist on kevade alguse pühaga. Pärast seda päeva ei võetud tares enam õhtuti tuld üles.
Naistel tuli mekkida punaseid jooke, kanda valgeid rõivaid ja naistetöid sel päeval ei tehtud.Sel päeval ei tohiks metsast puid raiuda ega puult oksa murda. Naiste töid peaksid sel päeval tegema mehed.
Selle päeva toitude hulka kuuluvad maarjapuna (punaseks värvitud õlu, viin, vein, mahl), punased marjad, ülepannikoogid ja karask. Tarvastu vana kombe kohaselt küpsetati ka havimarjakooki. Marjapunapäev on kõige tuntum punajoomise päev, millest saab palged punaseks kogu aastaks
Naised joovad Marjapunapäeval tervise ja õnne edendamiseks isekeskis marjapuna ehk punast jooki, mis võis sisaldada ka alkoholi.
Oluline oli ka nn kapsamaagia. Vaadati üle säilitatud kapsad (palju seemneid ennustas kahjureid ja kehva saaki), külvati esimesed kapsaseemned. Suurte kapsaste saamiseks keriti suuri lõngakerasid ja küpsetati suuri pannkooke ning karaskeid. Eriline koht oli maarjapäeval juttudel, meenutustel. Kõik naisterahvad said olengul rääkida oma sidemetest esiemadega ja sellest, millised tarkused, õpetused on igaüks oma emalt või vanaemalt saanud. Jagati üksteisele elutarkust. Nii tunnetati naise olulist kohta peres läbi mitme põlvkonna.